doğalgaz kullanımında dikkat edilecek hususlar

Bir uzman kişinin bilgisine başvurularak duvarlar yalıtılmalıdır. Bu işlem için yapılacak giderler, 2-5 yıl arasında kendini amorti edebilir.
 
Isınmayı sağlayan ısıtıcıların belirli periyotlarla ayarlarının yetkili servisince kontrollerinin yapılması gereklidir.
 
Pencerede çift cam ya da çift pencere kullanılmalıdır.
 
Pencerelerin ve dışa açılan kapıların kenarları uygun bir plastik sünger malzeme ya da kağıt bantlarla kapatılmalıdır. Giderleri hemen o kış geri alınabilir.
Oturma odaları için 22 derece, yatak odaları için ise 20 derece sıcaklık önerilir. Ancak bu sıcaklıklar 1 derece düşürülerek toplam yakıt tüketiminde yüzde 7 tasarruf sağlanabilir. 1 derecelik azalmayı sağlamak için termostatlardan yararlanılabilir.
 
Kullanılmayan oda, antre ve merdiven radyatörleri ile banyo yapılmayan günler banyo radyatörleri kısılmalıdır.
Odalarda bulunan eşyalar dış duvardan uzak tutulmalıdır.
 
Kombiler sürekli açıp kapatılmamalı, bunun yerine düşük ayarda sürekli çalışır vaziyette bırakılmalı.
 
Pencerelerde açılan menfezlerden soğuk hava geliyor. Bu menfezlerin açılması şart mıdır?
Bu menfezleri kapatırsak ne olur?
 
Menfez için belirli şartlar vardır. Bir kere tüm mutfaklarda menfez bulunmak zorundadır. Çünkü mutfaklarda ocaklar kullanılır. Bu ocakların sağlıklı yanması için oksijen gerekir. Bu oksijeni de bu menfezler sağlar. Menfez iç ortam ile dış ortamı birbiriyle irtibatlandırarak havalandırma yapar. Ayrıca bacalı cihazların bulunduğu her ortamda da menfez açma zorunluluğu vardır. Ama bacalı cihaz mutfakta ise tek menfez yeterlidir. Her ne koşulda olursa olsun menfezler kapatılmamalıdır. Çünkü bu menfezler hayati riskleri bertaraf etme görevi görür.
 
Kombinin açık kalması ile açıp-kapatma arasında herhangi bir tasarruf farkı var mı?
 
Bu otomobillerin şehiriçi yakıt tüketimi ile şehir dışı yakıt tüketimi arasındaki farka benzer. Otomobillerin şehiriçi yakıt tüketimi dur kalk yüzünden şehirdışı yakıt tüketimine göre daha fazla olur. Aynı şey kombide de söz konusudur. Kombiye dışardan müdahale ile ne kadar fazla dur kalk yaptırırsanız yakıt sarfiyatı o kadar artar. O yüzden termostat veya termostatik radyatör vanalarını öneriyoruz ki kombiye elle müdahale az olsun. Böylece yakıt sarfiyatını azaltmış oluruz.
 
 
Mesela sabah işe gidiyoruz ve akşama kadar evde kimse olmayacak. Evden çıkarken kombiyi açık mı bırakmalıyız?
 
Kombiniz açıkken evin sıcaklığı diyelim ki 22 derece. Sabah işe giderken kombinizi kapattınız. Evinize geldiğinizde sıcaklık 8-10 derece düştüyse evinizin yalıtımı yok ve aşırı ısı kaybı var demektir. Kombiniz konfor sıcaklığına çıkmak için en az 2-3 saat tam kapasite çalışacaktır. Bir kombinin maksimum tüketimi 2,5 metreküptür. Eğer gün boyu kombinizi ekonomik ayarda açık bırakmış olsaydınız, kombiniz en az 2-3 saat tam kapasite çalışmaktan daha az  sarfiyat yapacaktı. Eğer evinizin iyi bir ısı yalıtımı yoksa kombiyi tamamen kapatmayın, sıcaklık ayarını düşürün öyle çıkın evden.
 
 
Oda termostatını ya da termostatik radyatör vanalarını tek odaya mı yoksa her odaya mı koymamız gerekir?
 
Termostatik radyatör vanaları tüm peteklerin sıcak su girişine takılabilir. Oda termostatları ise bulunduğunuz oda içerisine yada mutfağınıza konur. Oda termostatı kombiyi istenilen sıcaklıkta çalıştırmaya yarar. Havalar ısınınca kombinin sıcaklığını düşürmek için yada havalar soğuyunca kombinin sıcaklığını artırmak için sürekli kombiye müdahale etmezsiniz. Kombiyi İstediğiniz sıcaklığa ayarlar ve bırakırsınız.
 
 
Peteğin bir kısmının ısınmamasının nedeni ne olabilir ?
 
Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi, pislik tutucu filtrelerde aşırı pislik birikmesi sonucunda kombi pompasının su sirkülasyonunu iyi yapamaması olabilir. Pompa sirkülasyon yaparken ilk hareketinde güçlüdür ama dönüş suyunu iyi alamadığı için sorun olabilir. Yani su döngüsünde bir problem vardır.
 
Sadece kullanılan odanın peteklerini açmak tasarruf sağlar mı?
 
Kullanmadığınız odaların vanalarını kapattığınızda bu odalardaki sıcaklık düşer. Mutlaka gün içerisinde birkaç kez kullandığınız odadan çıkıyorsunuz yada vanasını kapattığınız o odalara giriyorsunuz. O odalar hiç kullanılmıyorsa zaten evin metrekaresi küçülmüş demektir. Kullandığınız odadaki sıcak hava ile diğer odalardaki soğuk hava arasında ısı geçişi oluyor. Bir odanın peteğini açıp üç odanın peteğini kapatmakla tasarruf yaptığınızı sanarsınız ama gerçekte tasarruf yapmazsınız.
 
 
Kombiler banyoya uzak olunca sıcak su geç geliyor ve sıcak su geldikten sonra da arada soğuk su geliyor bu normalmidir?
 
Evet, yaklaşık 1 dakikalık sıcak su bekleme süresi olur. Ama bundan fazla bir süre söz konusu ise ve sıcak su akarken
birden soğuyorsa bir arıza söz konusu olabilir. Böyle bir durumda konunun teknik servise bildirilmesi lazım..
 
 

Evin konfor sıcaklığını sağlayacak en düşük sıcaklıkta çalıştırılması esasıyla en ekonomik çalışan ve en az gaz faturası getiren kombi tipleri yoğuşmalı kombilerdir. Tam yoğuşmalı kombiler 50°C ve altındaki kombi sıcaklıklarında baca gazındaki gizli ısıyı yoğuşturup konvensiyonel (geleneksel) kombilere göre % 20-30 oranında, 50°C üzerinde ise % 5-9 aralığında daha yüksek verime ulaşırlar. Kısaca çok daha az yakıt tüketimi için yoğuşmalı kombi önerilir. Ancak yoğuşmalı kombilerin yoğuşma yapması için yukarıda bahsettiğimiz gibi su sıcaklığının yaklaşık olarak 50°C üzerine çıkmaması gerekir. Bir evi örneğin 70°C kalorifer suyu sıcaklığı üreten konvensiyonel bir kombi ile ısıtmak için gereken radyatör miktarı ile, 50°C kalorifer suyu sıcaklığında ısıtmak için gereken miktar farklı olacağından radyatör seçiminde bu dikkate alınarak yoğuşmalı kombi kullanımında sürekli yoğuşma yani sürekli en yüksek verim, en az tüketim için daha geniş veya daha uzun radyatör kullanılmalıdır.

Uyurken kombi kalorifer suyu sıcaklığı kaç derece olmalı? Ekonomi sıcaklığının, konfor sıcaklığının altında, yaklaşık 15-18°C civarlarında olması normaldir. Eğer ısıtılan evin ısı izolasyonu iyiyse, gece yatarken kombi tamamen kapatılsa dahi evin sıcaklığı sabaha kadar ekonomi sıcaklık değerine düşmeyecektir. Ancak ısı izolasyonu olmayan ya da yetersiz olan evlerde kombi gün sonunda kapatılırsa, ev gece boyunca çok ısı kaybedecek, hem sabah soğuk bir eve kalkılmış olunacak, hem de bu durumda evi tekrar konfor sıcaklığına getirmek için çok fazla yakıt harcanacaktır.

UNUTMAYINIZ!!

 • Dış hava sıcaklığına bağlı olarak ısıtma cihazlarımızı düşük sıcaklıkta sürekli yakmak kesintili yakmaktan daha ekonomiktir. 
 • Apartman giriş kapılarının otomatik kapanacak şekilde yapılması ve mümkünse küçük bir antre oluşturularak ikinci kapı ilave edilmesi merdiven boşluklarından ısı kaybını azaltacaktır. 
 •  Pencere ve kapılarınızda hava sızdırmazlığını sağlayınız. Hava sızıntılarını önlemek için pencere bandı ve süngerler kullanabilirsiniz. 
 • Pencere kasaları ile duvar arasındaki boşlukları doldurunuz. 
 • Odalarda masa, sandalye ve yataklarınızı dış duvardan uzak tutunuz. 
 • Güney cepheli pencerelerden gündüzleri güneş girmesini sağlayınız. 
 • Geceleri pencereleri panjur, perde ve rüzgarlık ile kapatınız.  Geceleri uyurken kalın örtü kullanarak oda sıcaklığını 16–18°C’ye düşürünüz. 
 • Radyatörlerin üstlerini ve önlerini kapatmayınız. 
 • Radyatör arkalarına mümkünse ısı yalıtım levhaları yerleştiriniz. 
 • Perdelerinizin radyatörünüzü kapatmasına engel olunuz. 
 • Kullanmadığınız ev bölümlerinin (oda, kiler, antre, merdiven vs.) radyatörlerini mümkün olduğunca kısınız. 
 • Oturma odalarını ısıtmayla birlikte nemlendirmeye çalışınız. Çünkü nem sıcaklığı daha çok hissetmenizi sağlar. Ayrıca üst solunum yollarında sıcaklık nedeniyle kurumaları önler.
 •